Tyreoglobulina jest glikoproteiną produkowaną wyłącznie przez komórki pęcherzykowe tarczycy, zarówno prawidłowe, jak i nowotworowo  zmienione. Jej poziom w surowicy jest podwyższony w przypadku raka brodawkowatego lub pęcherzykowego tarczycy. Wzrost stężenia tyreoglobuliny nie stanowi o rozpoznaniu nowotworu tarczycy. Nowotwór rozpoznawany jest za pomocą mikroskopowej oceny komórek pobranych podczas biopsji. Tyreoglobulina w onkologii znalazła zastosowanie jako marker nowotworowy wykorzystywany do monitorowania skuteczności terapii oraz wykrywania nawrotu choroby.

Oznaczanie stężenia tego białka czasami jest zlecane jako badanie pomocnicze w diagnozowaniu przyczyny nadczynności tarczycy oraz w celu monitorowania skuteczności leczenia choroby Gravesa-Basedowa.

U pacjentów po usunięciu tarczycy bądź leczeniu jodem radioaktywnym poziom tego białka powinien być niewykrywalny lub bardzo niski. Wykrywalny poziom tyreoglobuliny w takim przypadku oznacza obecność pozostałości prawidłowej lub nowotworowej tkanki tarczycowej w organizmie i konieczność dodatkowego leczenia.

Warto również zaznaczyć, że u pacjentów u których występują przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) wyniki tyreoglobuliny mogą być zafałszowane. Przeciwciała te wiążą się z tyreoglobuliną i interferują w oznaczeniach immunologicznych.

Ponadto należy pamiętać, że biopsja cienkoigłowa wykonana w okresie krótszym niż 2 tygodnie  przed oznaczeniem, scyntygrafia z zastosowaniem I131, uszkodzenie tarczycy w wyniku zabiegów chirurgicznych może powodować wzrost TG.

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie powinno się zgłaszać między 7:00-10:00 rano

Czas oczekiwania na wynik: 15 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!