MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Tyreoglobulina

autor / poniedziałek, 06 April 2015 / W kategorii:

Tyreoglobulina jest glikoproteiną produkowaną wyłącznie przez komórki pęcherzykowe tarczycy, zarówno prawidłowe, jak i nowotworowo  zmienione. Jej poziom w surowicy jest podwyższony w przypadku raka brodawkowatego lub pęcherzykowego tarczycy. Wzrost stężenia tyreoglobuliny nie stanowi o rozpoznaniu nowotworu tarczycy. Nowotwór rozpoznawany jest za pomocą mikroskopowej oceny komórek pobranych podczas biopsji. Tyreoglobulina w onkologii znalazła zastosowanie jako marker nowotworowy wykorzystywany do monitorowania skuteczności terapii oraz wykrywania nawrotu choroby.

Oznaczanie stężenia tego białka czasami jest zlecane jako badanie pomocnicze w diagnozowaniu przyczyny nadczynności tarczycy oraz w celu monitorowania skuteczności leczenia choroby Gravesa-Basedowa.

U pacjentów po usunięciu tarczycy bądź leczeniu jodem radioaktywnym poziom tego białka powinien być niewykrywalny lub bardzo niski. Wykrywalny poziom tyreoglobuliny w takim przypadku oznacza obecność pozostałości prawidłowej lub nowotworowej tkanki tarczycowej w organizmie i konieczność dodatkowego leczenia.

Warto również zaznaczyć, że u pacjentów u których występują przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) wyniki tyreoglobuliny mogą być zafałszowane. Przeciwciała te wiążą się z tyreoglobuliną i interferują w oznaczeniach immunologicznych.

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie powinno się zgłaszać między 7:00-10:00 rano

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!