MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

TRAb – p/ciała przeciw recepetorom TSH

autor / środa, 12 July 2017 / W kategorii:

Przeciwciała TRAb są przeciwciałami skierowanymi przeciwko receptorowi dla hormonu TSH umiejscowionym na komórkach tarczycy. Oznaczenie poziomu przeciwciał TRAb znalazło zastosowanie w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy oraz w różnicowaniu ich od innych rodzajów zapalenia tarczycy. Jest pomocne w potwierdzeniu choroby Gravesa-Basedowa (są obecne w 90-100% przypadków), prognozowaniu jej przebiegu, a także monitorowaniu leczenia. Pacjenci z chorobą Gravesa-Basedowa i wysokim poziomem TRAb mają zwiększone ryzyko reaktywacji choroby. Badanie to znajduje również istotne zastosowanie  w różnicowaniu choroby Hashimoto w fazie nadczynności (Hashitoxicosis) i poporodowego zapalenia tarczycy w fazie nadczynności z chorobą Gravesa-Basedowa.

Wiązanie specyficznych autoprzeciwciał z receptorem dla TSH może powodować efekt hamujący (blokujący) lub stymulujący (pobudzający) receptor. W przebiegu choroby efekt wiązania przeciwciał może się zmieniać, na ogół z blokującego na stymulujący. Stymulacja lub blokowanie receptora prowadzi w konsekwencji do nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Rola oznaczania przeciwciał TRAb ciągle się zwiększa, jego wynik stanowi czynnik prognostyczny, a zatem stanowi ważną pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu leczenia.

W laboratorium MEDICA oznaczanie wykonywane jest na aparacie Krypotor, a  analiza krwi odbywa się w technologii TRACE nagrodzonej nagrodą Nobla. Jest to metoda o wysokiej czułości i swoistości analitycznej.

 

U kobiet ciężarnych z przebytą lub obecną autoimmunologiczną chorobą tarczycy, istnieje ryzyko rozwoju niedoczynności  lub nadczynności tarczycy u płodu i noworodka. Badanie TRAb w takim przypadku zleca się na początku i pod koniec trwania ciąży. Wyniki oznaczeń są pomocne przy ustaleniu, czy istnieje ryzyko choroby tarczycy u dziecka, bowiem przeciwciała  te mają zdolność przenikania przez łożysko. Jeżeli miano TRAb pod koniec II trymestru ciąży (ok. 22. tygodnia ciąży) przekracza 5-krotnie górny zakres normy, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia  płodowej i noworodkowej nadczynności tarczycy i poporodowej postaci choroby Gravesa-Basedova.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!