Testosteron jest steroidowym hormonem płciowym należącym do androgenów. Produkowany jest głównie przez komórki śródmiąższowe Leydiga jader u mężczyzn, a jego wytwarzanie pozostaje pod kontrolą hormonu LH. W niewielkich ilościach jego produkcja zachodzi w korze nadnerczy, jajniku i łożysku.

We krwi występuje w postaci wolnej (1-4%), związanej z albuminami (mniej niż 44%) oraz związanej z białkiem transportowym SHBG (ok. 55%). Za biodostępny  (BAT), uważa się testosteron wolny oraz związany z albuminami.

Jego stężenie fizjologicznie wzrasta w okresie dojrzewania  oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego i spada wraz z wiekiem.

U dorosłych mężczyzn hormon ten zapewnia prawidłowy popęd płciowy, wpływa na zachowania i czynności seksualne (erekcja i płodność) oraz utrzymuje masę mięśniową i kostną.

Testosteron  znalazł zastosowanie w diagnostyce niepłodności, obniżonego libido, zaburzeń erekcji, braku owłosienia na twarzy i ciele, obniżonej masy mięśniowej i występowania ginekomastii.

Obniżone stężenie tego hormonu u mężczyzn może wskazywać na zaburzenia  jego syntezy w jądrach. Może ona być spowodowana wadami rozwojowymi jąder albo ich uszkodzeniem w wyniku infekcji wirusowych (świnka), urazów mechanicznych czy chorób autoimmunologicznych.

Podwyższone stężenie testosteronu u mężczyzn  może wskazywać na guzy jądra bądź nadnerczy. Może również występować w nadczynności tarczycy, wrodzonym przeroście nadnerczy bądź przy stosowaniu androgenów.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić miedzy 7:00 a 10:00 rano ze względu na dobowy rytm wydzielania hormonu. Oznaczenie testosteronu kobiety powinny wykonywać na początku cyklu miesięcznego (między 2. a 5. d.c.), chyba że lekarz zaleci inaczej.

Niektóre leki, w tym androgeny i steroidy mogą obniżać stężenie testosteronu. Terapia estrogenowa u kobiet oraz leki przeciwdrgawkowe, barbiturany i  klomifen  mogą podwyższać stężenie testosteronu. Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!