MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

NT-pro BNP [BNP]

autor / poniedziałek, 10 August 2015 / W kategorii:

Mózgowy peptyd natriuretyczny (BNP – brain natriuretic peptide), pierwotnie wyizolowany z tkanki mózgu (stąd jego nazwa), jest peptydem syntetyzowanym przez komórki mięśnia sercowego, głównie komór, pod wpływem bodźca, jakim jest zwiększone napięcie miocytów i zwiększone ciśnienie wewnątrz jam lewej komory serca.

W przypadku podejrzenia niewydolności serca wczesne oznaczenie BNP (bezpośrednio po przeprowadzeniu badania klinicznego, EKG i RTG klatki piersiowej) zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego umożliwia w wielu przypadkach szybkie rozpoznanie niewydolności serca.

W przypadku pacjentów z niewydolnością serca BNP jest markerem ryzyka nagłej śmierci sercowej, na ogół spowodowanej migotaniem komór, i w niektórych przypadkach badanie to pomaga wybrać pacjentów, którzy mogą odnieść korzyść ze wszczepienia kardiowertera defibrylatora.

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!