Jest to badanie mikroskopowe oceniające krwinki czerwone, białe i płytki krwi oraz określające procentowy skład elementów morfotycznych  krwi, które:

  • pozwala ustalić prawidłowość budowy oraz dojrzałość komórek
  • umożliwia zróżnicowanie poszczególnych rodzajów leukocytów oraz określenie ich procentowej zawartości (wzór Schillinga)
  • ułatwia rozpoznanie szeregu niedoborów i zaburzeń związanych z wytwarzaniem, czynnością i niszczeniem komórek
  • umożliwia monitorowanie produkcji i stopnia dojrzałości krwinek w wielu chorobach

Ocenie podlegają wszystkie elementy morfotyczne krwi, czyi populacje powstałe i dojrzewające w szpiku kostnym, które są uwalniane do krwi obwodowej. Liczba krwinek poszczególnych rodzajów jest zmienna, zależna od potrzeb organizmu, ale utrzymywana stale w pewnych prawidłowych zakresach. Istnieje wiele niedoborów, chorób i zaburzeń, które mają wpływ na liczbę czy rodzaj wytwarzanych krwinek, ich czynność oraz czas przeżycia we krwi, W stanach fizjologii do krwi przechodzą tylko prawidłowe komórki, ale różne stany mogą spowodować, że szpik uwalnia na obwód komórki niedojrzałe lub nieprawidłowo zbudowane. Konkretna ilość takich komórek może wskazywać na określoną chorobę lub przynajmniej ukierunkować dalszą diagnostykę.

Kiedyś badanie to było wykonywane standardowo u każdego pacjenta, któremu zlecono wykonanie morfologii krwi obwodowej. Obecnie ocenę mikroskopową zastępują metody automatyczne, które mogą policzyć i ocenić setki (czy tysiące) krwinek w ciągu kilku minut – ale tylko w przypadku kiedy krwinki są prawidłowe. Kiedy analizator wykaże obecność komórek nieprawidłowych lub kiedy istnieje podejrzenie obecności nieprawidłowych erytrocytów i/lub leukocytów i/lub trombocytów we krwi pacjenta, ocena mikroskopowa rozmazu przez doświadczonego diagnostę jest zdecydowanie najlepszą metodą identyfikacji i oceny niedojrzałych/nieprawidłowych krwinek. Służy również do weryfikacji sygnalizowanych przez analizator hematologiczny nieprawidłowości.

 

Grafika pochodzi z materiałów naukowych Sysmex

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00-10:00 rano

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!