MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Kortyzol w teście hamowania

autor / czwartek, 31 August 2017 / W kategorii:

Test ten jest badaniem przesiewowym wykonywanym w celu wykluczenia lub potwierdzenia nadczynności nadnerczy. 

Test polega na doustnym podaniu 0,5-2 mg deksametazonu między godziną 23 a 24 oraz na oznaczeniu stężenia kortyzolu w surowicy krwi na czczo nazajutrz rano między godziną 8:00 a 9:00. W prawidłowych warunkach deksametazon powinien spowodować zahamowanie wydzielania kortyzolu, czyli obniżenie jego stężenia we krwi w stosunku do wartości prawidłowych. W przypadku nadczynności kory nadnerczy standardowa dawka deksametazonu nie spowoduje zahamowania wydzielania kortyzolu. Wartości prawidłowe testu pozwalają na wykluczenie zespołu Cushinga. Wynik nieprawidłowy świadczy o patologicznej hiperkortyzolemii. 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie powinno się zgłosić między godziną 7:00 a 9:00. Przed badaniem krwi, należy utrzymać normalną podaż soli w diecie (2 do 3 gramów dziennie) oraz nie zmieniać dotychczasowej aktywności fizycznej przez 10-12 godzin przed badaniem.

Niektóre leki takie jak doustne środki antykoncepcyjne, hydrokortyzon, spironolakton mogą podwyższać poziom kortyzolu. Niektóre hormony steroidowe mogą obniżać poziom kortyzolu. Upośledzenie wchłaniania deksametazonu może być spowodowane stosowaniem niektórych leków: barbituranów, fenytoiny, karbamazepiny, rifampicyny, meprobamatu, aminoglutetymidu, metakwalonu i dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych. 

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!