MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Kał – pasożyty jelitowe

autor / poniedziałek, 10 August 2015 / W kategorii:

Badanie parazytologiczne kału jest przydatne w przypadku biegunki trwającej ponad 2 tygodnie, bólów brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, hipereozynofilii. Wykonuje się je rutynowo u podróżnych wracających z endemicznych obszarów tropikalnych, u których występują dolegliwości pokarmowe. Badanie obejmuje bezpośrednią analizę mikroskopową świeżych preparatów po ich wybarwieniu płynem Lugola oraz zagęszczanie różnymi metodami w celu skondensowania jaj i pasożytów. W zależności od podejrzewanych przez lekarza zakażeń pasożytniczych można zastosować specjalne metody diagnostyczne.

Przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować węgla, oleju parañnowego i antybiotyków (doustnie) oraz powinien pozostawać na diecie bezresztkowej.

Badanie to umożliwia wykrycie: pierwotniaków (ameby, wiciowce) oraz pasożytów jelitowych, w tym robaków obłych (glista, tęgoryjec dwunastniczy, węgorek, włosogłówka, owsiki) i płaskich (przywry, bilharcja, tasiemiec).

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!