Badanie ogólne kału jest podstawowym badaniem wykonywanym w przypadku zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmów. Pozwala określić przyczynę niektórych chorób układu pokarmowego, np. zakażenia, infestacje pasożytnicze czy zaburzenia pracy narządów trawiennych. Ponadto może być pomocne w diagnostyce niektórych nowotworów jelita grubego. 

Badanie ogólne kału składa się z oceny makroskopowej i mikroskopowej preparatu kału.

Pierwszym etapem diagnostyki jest badanie makroskopowe, które obejmuje wzrokową ocenę jego barwy, konsystencji i kształtu.

Drugim etapem diagnostyki jest ocena mikroskopowa kału:

  • Ziarna skrobi – preparat podbarwiany płynem Lugola
  • Tłuszcz obojętny i kwasy tłuszczowe – preparat podbarwiany Sudanem III
  • Leukocyty, erytrocyty, komórki nabłonkowe, pasożyty i ich jaja – oceniane w preparacie bezpośrednim
  • Włókna mięsne – oceniane w preparacie bezpośrednim

Ostatnim etapem badania jest ocena pH kału za pomocą papierka wskaźnikowego.

Niestrawione resztki pokarmowe (komórki roślinne, włókna mięsne) wskazywać mogą na zaburzenia trawienia pokarmów, natomiast kryształy cholesterolu i kwasów tłuszczowych – na zaburzenia wchłaniania.

W stanach zapalnych (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna, zakażenia bakteryjne i wirusowe) obecne są: liczne leukocyty, pasma śluzu oraz zwiększona liczba komórek nabłonkowych. W przypadku krwawień do okrężnicy i odbytu w preparacie bezpośrednim kału stwierdza się erytrocyty.

 

Pobranie materiału: Kał przeznaczony do pobrania materiału powinien zostać oddany na czysty papier toaletowy. Nie powinno się oddawać kału do muszli klozetowej, ponieważ woda i mocz mogą spowodować zanieczyszczenie próbki, a środki chemiczne mogą interferować w oznaczeniu. Porcję kału wielkości orzecha laskowego należy pobrać z różnych miejsc tej samej próbki kału za pomocą łopatki dołączonej do specjalnego jednorazowego opakowania. Ze względu na możliwość fermentacji, standardowy pojemnik na kał, powinien być wypełniony najwyżej do 2/3 jego pojemności.

Pobrane próbki kału należy dostarczyć do laboratorium możliwie jak najszybciej od momentu pobrania (w ciągu 2 godzin).

Pacjent przed badaniem nie musi być na diecie, ani odstawiać leków.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!