U większości kobiet (80%) infekcja HPV ustępuje samoistnie. U pozostałych 20% infekcja przechodzi w stan przewlekły, którego następstwem klinicznym może być powstawanie zmian nowotworowych. Szczyt zakażeń obserwuje się między 16 a 26 rokiem życia. U kobiet powyżej tego wieku znacznie częściej dochodzi do rozwoju przetrwałego zakażenia wysokoonkogennym typem wirusa HPV i rozwoju raka szyjki macicy.

W przewlekłej infekcji wysokoonkogennym typem wirusa HPV dochodzi do nasilenia ekspresji wirusowych onkogenów E6 i E7. Efektem nadekspresji wirusowych onkoprotein E6 i E7 jest niestabilność genomu, utrata zdolności do regulacji cyklu komórkowego, kumulacja mutacji onkogennych,  co w konsekwencji prowadzi do transformacji nowotworowej i unieśmiertelnienia komórki. Potwierdzeniem tego procesu jest obecność transkryptów E6/7 w całym nabłonku szyjki macicy. W związku z tym wykrycie E6/E7 mRNA może służyć identyfikacji kobiet zakażonych wirusem HPV z wysokim ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy. 

HPV mRNA met. PCR jest testem umożliwiającym wykrywanie transkryptów mRNA onkogenów E6/E7 dla pięciu wysokoonkogennych typów HPV: 16, 18, 31, 33, 45.

Dodatni wynik badania mRNA HPV oznacza, że wykryto transkrypty E6/E7 onkogenów wirusa HPV, co świadczy o przetrwałej infekcji tym wirusem i proces karcynogenezy już się rozpoczął.

Wynik ujemny badania oznacza, że nie wykryto transkryptów E6/E7, co świadczy o braku zakażenia wirusem lub zakażenie HPV jest w stadium, w którym procesy regulujące cykl komórkowy i transkrypcję są nadal wydolne, a organizm może wyeliminować infekcję. 

Badanie można wykonać u kobiety w każdym wieku. Badanie to jest zalecane przez Towarzystwo Ginekologiczne oraz rekomendowane przez Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka szyjki macicy dla pacjentek, u których uzyskano nieprawidłowy wynik badań cytologicznych (zmiany typu: ASC-US, LSIL, GCC) oraz kobietom w wieku menopauzalnym i starszym. Nie zaleca się wykonywania badania u kobiet, u których zdiagnozowano stan przedrakowy lub raka.

 

 Przygotowanie do badania: Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Materiał do badania pobieramy w poniedziałki i wtorki w godz: 6:30-19:00 oraz środy w godz: 6:30-10:30.

Kobiety – do badania pobierany jest wymaz z kanału szyjki macicy:
  • przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych
  • pacjentki  w dniu pobrania wymazu nie mogą być w okresie krwawienia miesiączkowego
  • przez okres 48 godzin przed pobraniem wymazu nie należy stosować żadnych leków dopochwowych lub maści zewnętrznych (zwłaszcza leków przeciwgrzybiczych)
  • należy zachować 7 dni przerwy po leczeniu środkami przeciwdrobnoustrojowymi
  • należy zachować 1 dzień przerwy po badaniu ginekologicznym czy USG ginekologicznym
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu

Czas oczekiwania na wynik: 15 dni roboczych

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!