MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

HE4

autor / piątek, 02 June 2017 / W kategorii:

HE4 (Human Epididymis Protein 4) jest białkiem komórek nabłonkowych najądrza. Jest nowym markerem nowotworowym, który cechuje się większą czułością niż CA 125. Marker ten wykazuje dużą swoistość dla raka nabłonkowego jajnika, zwłaszcza we wczesnych stadiach rozwoju. Podwyższone wartości występują tylko u niewielkiego odsetka pacjentek chorych na łagodne nowotwory jajnika, w związku z tym badanie to to pozwala z większym prawdopodobieństwem odsiać zmiany łagodne od złośliwych. Jego zastosowanie kliniczne jest podobne do markera CA 125. Łączne oznaczenie HE4 i CA 125  zwiększa czułość diagnostyczną w stosunku do obu oznaczeń wykonywanych pojedynczo i jednocześnie pozwala na różnicowanie przypadków niskiego i wysokiego ryzyka zachorowania na  nabłonkowego raka jajnika ( Algorytm ROMA). W onkologii marker HE4 przydatny jest do wykrywania raka jajnika we wczesnych i zaawansowanych stadiach choroby, a także do oceny progresji, monitorowania skuteczności terapii oraz wykrywania wznów.

Nieznacznie podwyższone wartości HE4 mogą pojawiać się w innych chorobach nowotworowych zlokalizowanych w gruczole piersiowym, trzustce, śluzówce macice i przewodach moczowych.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 7 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!