MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Eozynofilia wymaz z nosa

autor / czwartek, 31 August 2017 / W kategorii:

Jest to badanie polegające na ocenie obecności eozynofilii w wymazie pobranym z nosa. Dodatni wynik testu jest charakterystyczny dla alergicznego nieżytu nosa, polipów eozynofilnych oraz niealergicznego eozynofilowego nieżytu nosa. Eozynofile występują w szczególnie dużych ilościach u chorych na alergiczny nieżyt nosa wywołany uczuleniem na alergeny pyłków traw.

Materiał do badania pobierany jest z małżowiny nosowej. Do pobrania wymazu używa się wymazówki. Z uzyskanego materiału wykonuje się rozmaz na szkiełku i poddaje się specjalnemu barwieniu. Tak uzyskany preparat jest oceniany pod mikroskopem.

Przygotowanie do badania: Na badanie można się zgłaszać cały dzień. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest bezbolesne i  nie powoduje uszkodzenia błony śluzowej nosa. Czasowymi przeciwwskazaniami do wykonania badania są uszkodzenia naczyń krwionośnych w nosie, duża ilość ropnej wydzieliny oraz widoczne uszkodzenia błony śluzowej nosa. Zaleca się, aby na 2 godziny przed wykonaniem badania nie stosować środków przeciwbakteryjnych, maści, aerozoli i kropli do nosa.

 Stosowanie wziewnych i/lub systemowych glikokortykosteroidów powoduje zmniejszenie eozynofilii w drogach oddechowych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!