MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

D-Dimery

autor / wtorek, 11 August 2015 / W kategorii:

Obecność D-dimerów we krwi świadczy 0 tym, że doszło do syntezy włóknika, a zatem i do aktywacji procesu krzepnięcia.Ich poszukiwanie jest celowe w przypadku podejrzenia zakrzepu lub zatoru.

Próg wykluczenia choroby zatorowo-zakrzepowej ustalono na:

  • < 500 µg/l dla metody ELISA;

Stężenie D-dimerów zwiększa się u osób w podeszłym wieku. U osoby dorosłej powyżej 70. roku życia jako granicę przyjmuje się 700 µg/ l.

Stężenie D-dimerów zwiększa się w okresie ciąży, od 1500 µg/l aż do 2300 µg/l w 9. miesiącu ciąży.

U pacjentów, u których podejrzewa się zakrzepicę żył głębokich, stężenie D-dimerów poniżej 500 µg/l w połączeniu z prawidłowym wynikiem USG kończyn dolnych metodą Dopplera pozwala wykluczyć to schorzenie w 95% przypadków, umożliwiając uniknięcie wykonywania flebografii.

W przypadku podejrzenia zatoru płucnego u chorego, gdy wynik scyntygratii płucnej jest niejednoznaczny (co zdarza się często), stężenie D-dimerów poniżej 500 µg/l pozwala wykluczyć zator w 95% przypadków.

Oznaczenie to pozwala zatem uniknąć wykonywania angiografii płucnej – badania inwazyjnego i niepozbawionego ryzyka.

Zwiększone stężenie D-dimerów może wystąpić w przypadku sepsy, po świeżo przebytym urazie oraz w końcowym okresie ciąży. Nie należy wówczas brać pod uwagę tego oznaczenia.

Zwiększenie stężenia D-dimerów powyżej 500 µg/l stanowi jedno z kryteriów diagnostycznych rozpoznania rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego, w połączeniu ze stężeniem płytek mniejszym niż 100 000/µl, dramatycznie obniżonym stężeniem czynników V i VIII i stężeniem fibrynogenu mniejszym niż 1 g/l.

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!