MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Czas protrombinowy

autor / wtorek, 11 August 2015 / W kategorii:

Badanie to służy do oceny drogi zewnątrzpochodnej krzepnięcia: jest to jedyne badanie, za pomocą którego można ocenić zewnątrzpochodną drogę krzepnięcia.

Jest wydłużony w przypadku wrodzonych lub nabytych niedoborów czynników II, V, VII, X i/ lub fibrynogenu.

Tak jak w przypadku wszystkich badań hemostazy należy przestrzegać poniższych zaleceń.

Najlepiej, aby pacjent był na czczo: powinien unikać kawy, papierosów i alkoholu w ciągu godziny poprzedzającej pobranie. Poza sytuacjami nagłymi pobranie przeprowadza się rano.

W celu uniknięcia niedogodności wynikającej ze stosowania różnych odczynników zaproponowano wyrażanie wyników oznaczenia w postaci wskaźnika INR (International Normalised Ratio), który uwzględnia czułość zastosowanej tromboplastyny. Wyrażanie wyników jako INR pozwala na ograniczenie różnic w oznaczeniach obserwowanych między laboratoriami. INR jest to stosunek dwóch czasów krzepnięcia (osocza chorego do osocza kontrolnego) podniesiony do potęgi o wykładniku ISI (International Sensibility Index, międzynarodowy wskaźnik czułości zastosowanej tromboplastyny). Prawidłowy INR wynosi od 0,9 – 1,2

Czas protrombinowy określa się w celu oceny skuteczności leczenia antykoagulacyjnego antagonistami witaminy K. Zakres terapeutyczny mieści się między 2 a 4 dla INR (2-3 w przypadku zaburzeń żylnych i 3-4,5 u pacjentów ze sztucznymi zastawkami)

W przypadku cholestazy występuje niedobór witaminy K co powoduje wudłurzenie czasu protrombinowego.

Dlatego Spadek PT poniżej 50% jest (łącznie ze zmniejszeniem stężenia albumin) najlepszym wykładnikiem niewydolności wątroby.

W przypadku marskości często dochodzi do zmniejszenia się stężenia fibrynogenu, czego wyrazem jest wydłużenie czasu protrombinowego.

Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulopathy) jest spowodowany nagłą, uogólnioną aktywacją układu hemostazy, prowadzącą do powstawania mikrozakrzepów w różnych narządach, zwłaszcza w wątrobie i nerkach. Objawia się krwotokami i martwicą tkanek. W przebiegu DIC są zużywane płytki i cztery czynniki: I, II, V i VIII, co powoduje zmniejszenie się ich stężeń. Występuje przedłużenie PT i trombocytopenia.

Przedłużenie czasu trombinowego świadczy o hipofibrynogenemii. Reaktywna aktywność fibrynolityczna powoduje zwiększenie się stężeń produktów degradacji fibryny. Stężenie D-dimerów jest bardzo zwiększone.

Synonimy:
INR
« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!