MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Chromogranina A

autor / czwartek, 01 June 2017 / W kategorii:

Chromograninę A (CgA) uważa się za główny niespecyficzny marker guzów neuroendokrynnych (NET). Jest białkiem produkowanym, magazynowanym i uwalnianym przez komórki neuroendokrynne i wydzielanym do krwi wraz z innymi hormonami. W przypadku bardzo małych guzków jej stężenie może mieścić się w granicach normy (np. insulinoma, małych rakowiakach oskrzeli i guzach przysadki). Jej podwyższone wartości (nawet kilkaset razy) występują w zespole rakowiaka. Liczne badania wykazały korelację pomiędzy stężeniem chromograniny A a stopniem różnicowania nowotworów neuroendokrynnych- w nisko zróżnicowanych wartości CgA są niższe w porównaniu do guzów wysokozróżnicowanych.

Chromogranina A jest głównie wykorzystywana do monitorowania skuteczności terapii onkologicznej i wykrywania nawrotu choroby. Czasami jej oznaczenie zleca się wraz z badaniem stężenia katecholamin jako pomoc w rozpoznaniu i monitorowaniu guzów chromochłonnych i innych guzów neuroendokrynnych. U dzieci jest czułym markerem pomocnym w diagnostyce neuroblastomy.

Wartości CgA mogą być również podwyższone w chorobach wątroby, nieswoistym zapaleniu jelit, niewydolności nerek oraz stresu.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!