MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Cholesterol HDL

autor / poniedziałek, 10 August 2015 / W kategorii:

Od prawie 30 lat, kiedy to opublikowano pierwsze dane epidemiologiczne pochodzące z badania Framingham Heart Study, cholesterol HDL (HDL-C), znany powszechnie jako „dobry cholesterol”, jest jednym z niewielu jednoznacznie pozytywnych bohaterów w kardiologii

HLD-cholesterol, czyli lipoproteina wysokiej gęstości-HDL (high-density lipoprotein), jest syntetyzowany w wątrobie i jelitach. Cząstka HDL może być zbudowana z ponad 100 rodzajów lipidów, jednak prawie wszystkie kluczowe funkcje przeciwmiażdżycowe tej lipoproteiny są związane ze składnikami białkowymi i polipeptydowymi. W 1951 roku Barr i wps. opisał związek niskich wartości stężeń frakcji HDL ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej. Wiele badań klinicznych i epidemiologicznych wykazało działanie biologiczne cholesterolu-HDL, które może mieć udział w hamowaniu, a nawet częściowej regresji powstających zmian miażdżycowych.

Działanie przeciwmiażdżycowe cząsteczki HDL jest jej główną funkcją w organizmie. HDL-cholesterol bierze udział w zwrotnym transporcie, polegającym na przeniesieniu cholesterolu (wyprodukowanego lub zmagazynowanego w tkankach obwodowych) do wątroby oraz innych tkanek steroidogennych. Głównym celem tego procesu jest gromadzenie, utylizacja lub wydalanie cholesterolu wraz z żółcią. Jest to proces niezwykle skomplikowany i nie w pełni poznany. Cząsteczki HDL oprócz udziału w zwrotnym transporcie wolnego cholesterolu z tkanek obwodowych do komórek docelowych wykazują również inne działanie antyaterogenne, do których zalicza się działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i fibrynolityczne. Najnowsze badania naukowe wskazują na związek cholesterolu HDL z procesami nowotworowymi.Dla organizmu ludzkiego najkorzystniejszy jest wysoki poziom cholesterolu HDL przy jednoczesnym niskim poziomie LDL.

Czynniki wpływające na podwyższenie stężenia cholesterolu HDL

Czynniki wpływające na obniżenie stężenia cholesterolu HDL

Niska masa ciała

Otyłość

Płeć żeńska

Płeć męska

Aktywność fizyczna

Mała aktywność fizyczna

Alkohol etylowy w małych ilościach

Palenie papierosów

Niedobór reduktazy HMG-CoA

Dieta wysokowęglowodanowa

Estrogeny

Cukrzyca

 

Choroby nerek

 

Niewydolność wątroby

 

Leki: beta-blokery, tiazydy, probucol

 

Androgeny, progestageny, insulina

 

Mutacja genowa apo A-I

 

Choroba tangerska

 

Izolowane niskie stężenie HDL

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano

Stężenie cholesterolu HDL może ulec przejściowemu obniżeniu podczas trwania ostrej choroby, bezpośrednio po zawale mięśnia sercowego, w wyniku urazu czy po zabiegach chirurgicznych. W związku z tym  rekomenduje się wykonanie tego badania po upływie minimum 6 tygodni od zaistniałej sytuacji. 

Wartość tego parametru fizjologicznie może ulec zmianie podczas ciąży, dlatego też zaleca się wykonanie tego oznaczenia po upływie minimum 6 tygodni od porodu.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

Synonimy:
HDL-cholesterolemia
« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!