MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

CEA

autor / poniedziałek, 06 April 2015 / W kategorii:

Antygen rakowo-płodowy (CEA) jest białkiem produkowanym przez komórki przewodu pokarmowego i trzustki. Podczas porodu jego stężenie jest bardzo niskie. U zdrowych dorosłych pacjentów stężenie tego markera w surowicy także jest bardzo niskie.

Początkowo uważano, że CEA jest swoisty dla nowotworu jelita grubego, lecz liczne badania naukowe wskazują, że wartość tego parametru wzrasta w przebiegu innych chorób nowotworowych oraz w stanach zapalnych, marskości wątroby, choroby wrzodowej żołądka, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, polipach odbytnicy, rozedmie płuc, łagodnych guzach piersi, a także u nałogowych palaczy. W związku z tym nie należy go używać do diagnozowania raka lub badań przesiewowych pacjentów bez objawów.

Pomiar antygenu rakowo-płodowego w surowicy znalazł zastosowanie w rokowaniu, monitorowaniu skuteczności terapii onkologicznej oraz wykrywaniu przerzutów i choroby resztkowej. Najwyższą wartość diagnostyczną CEA wykazuje w przypadku nowotworów okrężnicy i  odbytnicy.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!