MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Borelioza

autor / poniedziałek, 10 August 2015 / W kategorii:

Borelioza jest infekcją krętkową przenoszoną przez kleszcze. Patogenem odpowiedzialnym za wystąpienie choroby jest bakteria z rodzaju Borrelia (cztery gatunki są patogenne dla człowieka: Borrelia burgdozferi sensu stricto, Borrelia azfelii, Borrelia gariniii Borrelia spielmanir).

Po okresie inkubacji (3-30 dni) rozwija się w trzech fazach.

  • W fazie pierwszej występuje charakterystyczny rumień wędrujący, obrączkowata zmiana o czerwonym zabarwieniu, ucieplona i niebolesna, która w ciągu kilku dni powiększa się obwodowo, wychodząc od miejsca ukąszenia kleszcza. Może jej towarzyszyć niewielka gorączka.
  • Jeśli nie wdrożono leczenia, rozwija się faza druga, która następuje w kilka dni lub tygodni później, objawiająca się neuropatiami korzeniowymi i zapaleniem stawów. Zespół wielokorzeniowy objawia się bólami korzonkowymi i/ lub porażeniem nerwów czaszkowych, spośród których najbardziej charakterystyczne jest porażenie nerwu twarzowego u dzieci. Zapalenie stawów w 80% występuje jako zapalenie stawu kolanowego.
  • W fazie trzeciej występują czuciowe polineuropatie aksonalne, w płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się pleocytozę limiocytarną, podwyższone stężenie białka i prawidłowe stężenie glukozy. Czasami występuje bardzo rzadkie, lecz bardzo charakterystyczne przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn lub nawracające zapalenie stawów.

Diagnostyka boreliozy opiera się na objawach klinicznych i serologii.

Przeciwciała, najpierw IGM, później IgG, pojawiają się w surowicy na początku drugiego stadium. Wykrywane są metodą ELISA w surowicy, płynie stawowym lub płynie mózgowo-rdzeniowym. Miano przeciwciał w płynie stawowym jest zazwyczaj porównywalne z mianem w surowicy.

Progi wyników dodatnich zmieniają sięw zależności od stosowanej metody. Wynik jest zazwyczaj określany jako dodatni, ujemny lub wątpliwy. Wynik dodatni należy potwierdzić badaniem Western-blot.

Zwiększone miana przeciwciał mogą się utrzymywać przez wiele lat po wyleczeniu. Ewolucję choroby ocenia się na podstawie kryteriów klinicznych, a nie mian przeciwciał.

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!