MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Białko S

autor / poniedziałek, 10 August 2015 / W kategorii:

Białko S jest syntetyzowanym w wątrobie i w komórkach śródbłonka inhibitorem krzepnięcia zależnym 0d witaminy K. Białko S jest kofaktorem działania białka C i nasila jego działanie. Białko C inaktywuje czynnik Va (aktywną proakcelerynę) i VIIIa (aktywną globulinę antyhemofilową A).

Niedobory nabyte mogą towarzyszyć niewydolności nerek, żółtaczkom mechanicznym, zespołowi nerczycowemu, niektórym zapaleniem, prowadząc do zwiększenia stężenia białka S związanego i zmniejszenia stężenia frakcji białka wolnego. Antagoniści witaminy K zmniejszają stężenie białka C w kilka godzin po przyjęciu ich pierwszej dawki. Stężenie białka wraca powoli do normy w ciągu 3 tygodni po zaprzestaniu leczenia.

Stosowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych zawieraj ących w swoim składzie estrogeny powoduje zmniejszenie stężenia białka S. Stężenie to ulega również zmniejszeniu w okresie ciąży (normalizuje się miesiąc po porodzie).

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!