MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Białko C

autor / poniedziałek, 10 August 2015 / W kategorii:

Jest to białko syntetyzowane w wątrobie w obecności witaminy K, zaliczane do fizjologicznych inhibitorów krzepnięcia.

Białko C, wspomagane przez swój kofaktor, białko S, inaktywuje czynnik Va (aktywowaną proakcelerynę) i VIIIa (aktywowaną globulinę antyhemofilową A), hamując w ten sposób wytwarzanie trombiny i ograniczając powstawanie skrzepów krwi.

Niedobory nabyte białka C występują często, tylko nieznacznie zwiększając ryzyko zakrzepicy. Mogą towarzyszyć niewydolności nerek, żółtaczkom mechanicznym, zespołowi nerczycowemu, stanowi przedrzucawkowemu w ciąży i rozsianemu krzepnięciu wewnątrznaczyniowemu.

Syntetyczne estrogeny powodują okresowe zmniejszenie stężenia białka C, co może zwiększać ryzyko zakrzepicy u kobiet z predyspozycją do tego schorzenia, które stosują doustną antykoncepcję. Zmniejszenie stężenia białka C w tym przypadku ma charakter odwracalny i wraca do normy po zaprzestaniu przyjmowania preparatów estrogenów. Antagoniści witaminy K zmniejszają stężenie białka C w kilka godzin po przyjęciu ich pierwszej dawki. Stężenie białka wraca do normy około 15 dni po zaprzestaniu leczenia.

W okresie ciąży stężenie białka C nie zmniejsza się, przeciwnie – ulega zwiększeniu po 20. tygodniu ciąży.

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!