Najważniejszym wskazaniem do oznaczenia β-HCG jest wczesne rozpoznanie ciąży. HCG ( ludzka gonadotropina kosmówkowa) jest hormonem produkowanym w organizmie kobiety podczas cyklu miesiączkowego i jest odpowiedzialny za stymulację wytwarzania progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Jego poziom znacznie się podwyższa po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka w macicy.  HCG zapewnia  przekształcenie się ciałka żółtego do ciałka żółtego ciążowego, które produkuje estrogeny i progesteron w czasie I trymestru ciąży. Podstawową funkcją gonadotropiny jest utrzymywanie ciąży oraz dostarczanie odpowiedniej ilości substancji odżywczych do płodu. Stymuluje ona także rozwój mózgu dziecka oraz zwiększa ilość hormonów tarczycy. U płodów męskich stymuluje pracę jąder pobudzając je do produkcji testosteronu. W organizmie matki stymuluje układ odpornościowy, aby nie zwalczał płodu jako ciała obcego.

Ciąża

W ciągu pierwszych 6 tygodni ciąży stężenie β-HCG zwiększa się bardzo szybko, ulegając podwojeniu co 2 dni. Oznaczenie stężenia β-HCG w odstępie 48 godzin pozwala na ocenę prawidłowości zagnieżdżenia zarodka w macicy (co może mieć zastosowanie w przypadku procedury In Vitro). Stężenie hormonu osiąga maksimum pod koniec 3. miesiąca ciąży, a od 16. tygodnia ciąży powoli się zmniejsza do zupełnego zaniku.

Zwiększenie stężenia β-HCG wraz ze stwierdzeniem pustej jamy macicy w badaniu USG pozwala na wczesne rozpoznanie ciąży pozamacicznej, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie leczenia mniej agresywnego. W przypadku ciąży pozamacicznej leczonej zachowawczo lub chirurgicznie kolejne oznaczenia β-HCG wykonywane w ciągu 15 dni umożliwiają obserwację ewolucji i wykluczenie obecności resztek tkanek trofoblastu.

Do gwałtownego obniżenia β-HCG dochodzi w wyniku poronienia. Jeżeli jednak stężenie tego hormonu nie spada do wartości śladowych, może to świadczyć o obecności  w organizmie kobiety tkanek  wytwarzających β-HCG, które należy usunąć.

 β-HCG  w chorobach nowotworowych

β-HCG  jest również markerem nowotworowym stosowanym do monitorowania leczenia i wykrywania wznowy w przypadku niektórych nowotworów wywodzących się z łożyska i jąder. Mniejszy wzrost poziomu β-HCG obserwuje się również w przypadku nowotworów nietrofoblastycznych takich jak rak jelita grubego, wątroby, płuc, trzustki, żołądka, jajnika, piersi i nerek.

  • U mężczyzn β-HCG razem z AFP jest markerem guzów jąder. Zwiększenie stężenia gonadotropiny ponad 5000 jm./l. występuje w guzach zarodkowych, w przypadku nasieniaków wartości te są mniejsze niż 2000 jm./l.
  • U kobiet znaczący wzrost stężenia β-HCG (po wykluczeniu ciąży)  może świadczyć o nowotworach trofoblastu, takich jak zaśniad groniasty, rak kosmówki, a także o zarodkowych nowotworach złośliwych jajników.
  • U dzieci zaś podwyższone wartości tego hormonu mogą występować w przypadku obecności potworniaka.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: Wynik tego samego dnia, w którym pobrano materiał do analizy

.

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!