MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Antytrombina [AT]

autor / poniedziałek, 10 August 2015 / W kategorii:

Glikoproteina syntetyzowana w hepatocytach wątroby i komórkach śródbłonkowych jest silnym fizjologicznym inhibitorem krzepnięcia. Inaktywuje stopniowo trombinę. Inaktywacja jest przyspieszana w obecności heparyny. Wrodzony lub nabyty niedobór antytrombiny (nazywanej dawniej antytrombina III lub AT III) może powodować występowanie zakrzepicy i (lub) nieskuteczność działania heparyny.

Wrodzony niedobór antytrombiny

Wrodzony niedobór antytrombiny, który występuje z częstością ok. 1:5000. Objawy występują przed 40. rokiem życia w postaci nawracającej zakrzepicy żylnej, powikłanej w ok. 1/3 przypadków zatorami płucnymi. Heparyna jest nieskuteczna, należy
ją łączyć z koncentratem antytrombiny. Najczęściej (ok. 80%) występuje niedobór ilościowy, w którym występuje spadek zarówno aktywności antytrombiny, jak i ilości antygenu antytrombiny.

Niedobór antytrombiny powinien być podejrzewany:

  • w przypadku wszystkich pacjentów, u których wystąpiła choroba zatorowo-zakrzepowa przed 45. rokiem życia lub po 50. roku życia, gdy nie stwierdza się czynników ryzyka wystąpienia tej choroby;
  • w przypadku wystąpienia choroby zatorowo-zakrzepowej nawracającej lub o nietypowej lokalizacji;
  • w przypadku nieskuteczności leczenia heparyną;
  • w przypadku stosowania terapii estrogenowej lub estrogenowo-progestagenowej, jeżeli w rodzinie pacjentki występowały przypadki zakrzepicy przed 50. rokiem życia.

Nabyty niedobór antytrombiny

Niedobór antytrombiny występuje w przypadku niewydolności miąższu wątroby, zespołu nerczycowego i zespołu krzepnięcia wewnątrznaczyniowego rozsianego (DIC – disseminated intravascular coagulation).

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!