MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

Anty GAD – p/c. p. dekarboksylazie kw. glutaminowego

autor / czwartek, 31 August 2017 / W kategorii:

Przeciwciała przeciwko dekarboksylazie kwasu glutaminowego (anty-GAD) znalazły zastosowanie w diagnostyce cukrzycy typu 1, cukrzycy LADA oraz w ocenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1 u osób spokrewnionych z chorymi na cukrzycę o podłożu autoimmunologicznym. Anty-GAD należą do grupy przeciwciał przeciwwyspowych występujących w autoimmunologicznej postaci cukrzycy typu 1. W wyniku tej choroby dochodzi do autoimmunologicznego niszczenia komórek beta wysp Langerhansa trzustki. Konsekwencją tego procesu jest zanik wydzielania insuliny. Objawy kliniczne występują gdy uszkodzonych zostanie ponad 80% komórek, co wiąże się z długim okresem bezobjawowym choroby.  Przeciwciała anty-GAD mogą być wykryte w surowicy pacjenta nawet 10 lat przed wystąpieniem objawów klinicznych. Stanowią marker wczesnego procesu autoimmunizacyjnego uszkodzenia komórek beta trzustki.

Cukrzyca typu LADA to późno ujawniająca się cukrzyca o podłożu autoimmunologicznym u osób dorosłych, rozpoznawana najczęściej w 4-5 dekadzie życia i jest często mylona z cukrzycą typu 2. Rozpoznanie tego typu cukrzycy oparte jest na wykryciu przeciwciał anty-GAD w surowicy pacjenta, które nie są obecne w cukrzycy typu 2.

Przeciwciała anty-GAD są wykrywane także u chorych na rzadką neurologiczną chorobę o autoimmunologicznym podłożu – zespole sztywnego człowieka.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 20 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!