Aldosteron jest hormonem steroidowym syntetyzowanym i uwalnianym przez warstwę kłębkową kory nadnerczy. Należy do mineralokortykosteroidów. Czynnikiem stymulującym wydzielanie aldosteronu jest układ renina-angiotensyna (R-A). Uwalniany jest z charakterystycznym rytmem dobowym. Szczyt wydzielania przypada na godziny poranne i osiąga minimum w godzinach wieczornych przed snem. Na poziom hormonu wpływa także pozycja ciała –stojąca lub leżąca- utrzymywana niezmiennie przez kilka godzin. Główną funkcją hormonu jest regulacja gospodarki wodno-mineralnej organizmu. Bezpośrednio warunkuje zatrzymywanie sodu przez kanaliki nerkowe i pośredni wpływa na wydalenie potasu. Bierze udział w regulacji objętości krwi krążącej oraz ciśnienia tętniczego. Aldosteron jest czasami określany jako „hormon nadciśnienia”. Hormon ten znalazł zastosowanie w diagnostyce nadciśnienia tętniczego, hiperaldosteronizmu i  zaburzeń elektrolitowych.

Hipoaldosteronizm, czyli obniżone stężenie aldosteronu występuje w przypadku wolno postępującej niewydolności kory nadnerczy (choroba Addisona). Objawia się nadciśnieniem ze zmniejszeniem stężenia potasu w surowicy krwi pacjenta.

Hiperaldosteronizm czyli podwyższony poziom aldosteronu w surowicy krwi pacjenta. Wyróżniamy:

  • Hiperaldosteronizm pierwotny –  może być spowodowany jednostronnym gruczolakiem kory nadnerczy (zespół Conna), który leczy się chirurgicznie. Może mieć również charakter idiopatyczny, który jest związany z przerostem kory nadnerczy i jest leczony farmakologicznie.
  • Hiperaldosteronizm wtórny – spowodowany zmniejszeniem przepływu krwi przez nerki, spadkiem ciśnienia tętniczego czy zmniejszeniem stężenia sodu.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie powinno się zgłosić między godziną 7:00 a 9:00 ze względu na rytm dobowy wydzielania hormonu. Na poziom aldosteronu  wpływa również pozycja ciała (stojąca, leżąca) utrzymywana  niezmiennie przez kilka godzin. Wartości referencyjne dla poziomu tego hormonu są uzależnione od pozycji ciała (pionowa czy leżąca) w jakiej przebywał pacjent na 2-4 godziny przed pobraniem krwi.

W siedzibie laboratorium możliwe jest jedynie zbadanie poziomu aldosteronu po pionizacji – pacjent na pobranie zgłasza się między godziną 7:00 a 9:00. Przed pobraniem krwi należy spędzić 2-4 godziny w pozycji pionowej (siedzenie, stanie chodzenie).

W przypadku gdy pacjent chce oznaczyć poziom aldosteronu w pozycji leżącej (po całonocnym spoczynku) istnieje możliwość pobrania krwi w domu pacjenta. W celu umówienia wizyty domowej należy zadzwonić pod numer: 48 365 49 33. Zamawianie wizyt musi odbywać się co najmniej na dzień przed planowanym pobraniem.

Na wynik badania wpływ mają: podaż soli w diecie, niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki moczopędne (diuretyki), beta-blokery, steroidy i doustne środki antykoncepcyjne. Stres i wysiłek fizyczny przyczyniają się do podwyższenia poziomu aldosteronu, natomiast ciężkie choroby powodują spadek stężenia aldosteronu do bardzo niskich wartości. Przed wykonaniem oznaczenia zaleca się uzgodnienie z lekarzem prowadzącym ewentualnej potrzeby zmiany podaży soli w diecie, stosowanych leków, a także zmian dotyczących aktywności fizycznej. Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych. 

Czas oczekiwania na wynik: 3 dni robocze

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!