MEDICA - Laboratorium Analiz Medycznych
ul. Słowackiego 48/48a
26-600 Radom
tel./fax.: 48 365 49 33
e-mail: medica@medica.radom.pl

Godziny Otwarcia:
Pn-Pt 700-1900
So 700-1500

AFP

autor / poniedziałek, 06 April 2015 / W kategorii:

Alfa-fetoproteina (AFP) jest białkiem, którego oznaczenie stężenia wykorzystywane jest do diagnostyki nowotworów wątroby, jąder i jajników.

Pacjenci z przewlekłymi chorobami wątroby (marskość, przewlekłe zapalenie wątroby typu B) są bardziej narażeni na wystąpienie raka wątrobowokomórkowego. Zaleca się, aby ci pacjenci wykonywali regularnie oznaczenie AFP.  W celu wykrycia nowotworu wątroby we wczesnym stadium rekomenduje się jednoczesne oznaczenie AFP i wykonanie badań obrazowych (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).

U mężczyzn AFP w połączeniu z oznaczeniem BhCG jest wykorzystywane do wykrycia oraz monitorowania skuteczności terapii w przypadku nowotworu jąder.

AFP – badania prenatalne: AFP jest również wykorzystywane w nieinwazyjnych badaniach prenatalnych w drugim trymestrze ciąży. Oznaczenie tego białka w surowicy matki znalazło zastosowanie w diagnostyce otwartych wad cewy nerwowej i wad genetycznych płodu.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!